27 Temmuz 2014 Pazar

OKUDUKLARIM - 7 (AKLINDAN BİR SAYI TUT)

ı

Herkese iyi akşamlar. Malum yarın bayram şimdiden hepinizin bayramını kutluyorum. Sevdiklerimizle nice nice bayramlar geçirebilmemiz dileğiyle bugünkü yazıma başlıyorum :)

Taze taze bitirdiğim kitabın yorumlarını sıcağı sıcağına yapayım dedim. John Verdon - Aklından Bir Sayı Tut
Kitabımızın Adı          : Aklından Bir Sayı Tut
Yazar                        : John Verdon
Çevirmen                   : Cemile Özyakan
Yayınevi                    : Koridor Yayıncılık


Kitabın arkasındaki açıklama şu şekilde; Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... Küçük zarfı aç." 

"Aldıklarını geri vereceksin 
Vermiş olduklarını aldığın zaman. 
Biliyorum ne düşündüğünü, 
Ne zaman uyuduğunu, 
Nereye gittiğini, 
Nereye gideceğini. 
Seninle bir randevumuz var, 
Bay 658." 

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.Şimdi gelelim kitapla ilgili benim yorumlarıma. Öncelikle kitabın kurgusuna bayıldım. Çok iyi bir kurgu vardı. Kitabın sonlarına doğru yani yaklaşık son 100 sayfa kala falan olayı çözüyorsunuz ama olsun yine de hikayeyi beğendim. Kitabın başlarında insanı saran bir gizem var, insan elinden bırakamıyor bu süreçte kitabı ama sonlara doğru hikayeyi çözünce o istek ciddi anlamda azalıyor. Tabii bu hikayenin kötü olduğu anlamına gelmez. Kötü olmaması da sıradan olmadığı anlamına gelmez. :)

Yazarın anlatımı da gayet güzeldi. Hele de yazarın ilk kitabı olduğunu düşününce baya baya iyi sayılır yani. 
Okurken insanı sıkmıyor. Bazı yerlerde betimlemeler biraz sıkıyor bazı yerlerde de yetersiz kalıyor aslında ama dediğim gibi yazarın ilk kitabı olduğunu düşününce bunu gözardı edebiliyor insan. Okumayın zaman kaybı demem, bunu demediğim gibi bir başyapıttı da demem. :) Okunabilecek, güzel bir kitap. :)

Sevgiyle..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme